Jesteś tutaj: Strona główna >> Kalkulatory >> Kalkulator do porównania kolektorów słonecznych

Kalkulator do porównania kolektorów słonecznych

7 sierpnia 2013 · 0 odpowiedzi

kolektory słoneczne, solary, porównanie kolektorówKalkulator do samodzielnego i łatwego porównania płaskich i próżniowych kolektorów słonecznych, różnych producentów.

 

 

 

Link do pobrania pliku: KALKULATOR _porownanie_kolektorow_slonecznych_01KG_08_2013, plik Excel 114 KB >>

Link do pobrania kalkulatora z przykładowym porównaniem kolektorów: KALKULATOR_porownanie_kolektorow_slonecznych_01KG_08_2013__PRZYKLAD, plik Excel 163 KB >>

 

Kalkulator w formie arkusza Excel. Pozwala na łatwe porównanie do 8 różnych kolektorów (instalacji kolektorów). Podzieliłem kolektory na dwie grupy: 4 kolektory płaskie (F1 do F4) i 4 próżniowe (R1 do R4). Chociaż, podział może być dowolny np.: 8 kolektorów płaskich; 8 kolektorów próżniowych; 1 płaski i 6 próżniowych, itd. Przy zmianie podziału kolektorów warto również zmienić ich nagłówek np. F1 na inny, dzięki któremu będzie można łatwo odczytywać wykresy.

Dane kolektorów – z danych technicznych urządzeń lub np. z certyfikatu Solar KEYMARK.

O kalkulatorze
Kalkulator składa się z 8 kart (zakładek):
1. Porównanie kolektorów – po wprowadzeniu danych poszczególnych kolektorów, otrzymujemy wyniki w formie tabeli, dla wybranych parametrów pracy:

  • moc grzewcza pojedynczego kolektora
  • moc grzewcza wszystkich kolektorów w danej instalacji
  • sprawność kolektorów

Wyniki prezentowane są dla natężenia promieniowania słonecznego G=1.000 W/m2, tak jak w certyfikacie Solar KEYMARK. Można wpisać tutaj dowolną wartość promieniowania słonecznego, np. 400 W/m2 i dla niej będą wykonywane obliczenia i wykresy.

2. Moc – kol. F – wykresy, moc grzewcza kolektorów płaskich w danej instalacji, w odniesieniu do ich łącznej powierzchni apertury
3. Moc – kol. R – wykresy, moc grzewcza kolektorów próżniowych w danej instalacji, w odniesieniu do ich łącznej powierzchni apertury
4. Moc – kol. F+R – wykresy, moc grzewcza kolektorów płaskich i próżniowych w danej instalacji, w odniesieniu do ich łącznej powierzchni apertury
5. Sprawność – kol. F – wykresy, sprawność kolektorów płaskich
6. Sprawność – kol. R – wykresy, sprawność kolektorów próżniowych
7. Sprawność – kol. F+R – wykresy, sprawność kolektorów płaskich i próżniowych
8. Obliczenia – zakładka gdzie wykonywane są obliczenia.

UWAGA. Dla łatwiejszego porównania kolektorów na wykresach, można ukryć te, które aktualnie nas nie interesują. W zakładce Obliczenia wystarczy ukryć kolektory, które nie mają być pokazywane na wykresach. W tym celu:
1. Wejdź do zakładki Obliczenia
2. Zaznacz kolumnę arkusza z kolektorem lub kolektorami, które chcesz ukryć – kliknij pole kolumny na górze arkusza, oznaczone odpowiednią literą, np. O
3. Kliknij prawy przycisk myszki i z menu wybierz opcję: Ukryj
Kolektory słoneczne - ukryj
Przykład: Chcemy porównać moc grzewczą kolektorów F1, F2 i F4 – klikamy na kolumnę oznaczoną literą: O (lewy przycisk myszki), następnie klikamy prawy przycisk myszki i z menu wybieramy: Ukryj.
Wynik. Na wykresach: Moc – kol. F i Moc – kol. F+R, charakterystyka kolektora F3 nie będzie pokazywana. Żeby ją przywrócić, wystarczy zaznaczyć kolumny oznaczone literą: N i P (pomiędzy którymi jest ukryty kolektor), kliknąć prawy przycisk myszki i wybrać: Odkryj. Wówczas charakterystyki kolektora F3 będą widoczne na wykresach.

Kolektory słoneczne - odkryj

Przykładowe porównanie kolektorów do c.w.u. dla rodziny 3-4 osobowej, w pliku do pobrania: KALKULATOR_porownanie_kolektorow_slonecznych_01KG_08_2013__PRZYKLAD, plik Excel 163 KB >>

Symulacja komputerowa
Certyfikaty Solar KEYMAR, Kalkulator porównania kolektorów, pozwalają jedynie porównać kolektory słoneczne pod względem ich sprawności i mocy grzewczej. Nie mówią ile ciepła dostarczą w ciągu roku, ile dzięki kolektorom zaoszczędzimy paliwa dla kotła grzewczego, nie pokazują również czy proponowane przez sprzedawcę rozwiązanie instalacji jest optymalne.

Dla osób zainteresowanych optymalną konfiguracją instalacji solarnej i szczegółową analizą opłacalności inwestycji, polecam programy do symulacji pracy instalacji solarnych. Praktycznie każdy producent dysponuje takim programem, który uwzględnia warunki klimatyczne danego rejonu kraju oraz specyfikę i wymagania danego budynku i instalacji.

Taką symulację szczególnie polecam dla osób, które kolektorami chcą również wspomagać ogrzewania budynku. Żeby sprawdzić, czy inwestycja rzeczywiście się opłaci.

Spis treści >>

 

{ 0 komentarzy… dodaj teraz jeden komentarz }

Zostaw Komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: